Menu
EUR
Plafondlijsten zelf plaatsen: verstek zagen, lijmen en voegen

Plafondlijsten zelf plaatsen: verstek zagen, lijmen en voegen

Door: Lijst & Ornament Reacties: 0

Plafondlijsten plaats je met de juiste voorbereiding en een paar gereedschappen zelf. Goede verstekken en nette voegen bepalen voor een groot deel hoe strak het eindresultaat wordt.

In dit blog lopen we het stap voor stap door: hoeveel lijst je nodig hebt, welke verstekbak en zaag je kiest, hoe je lijmt en hoe je de voegen afwerkt. We volgen de handleidingen van de fabrikant en onze eigen montagetips.

1. Wat heb je nodig voordat je begint?

Controleer eerst deze vier punten:

  • Meet de omtrek van de kamer en tel er 10% bij op voor zaagverlies in de hoeken.
  • Meet de hoogte en uitsteek van de lijst: daarmee kies je de verstekbak en de lijm.
  • Controleer of de ondergrond hechtbaar, schoon, droog, stofvrij, vetvrij en egaal is.
  • Zorg voor een kamertemperatuur van +15 °C tot +25 °C.

Een voorbeeld: een omtrek van 40 meter plus 10% is 44 meter, dus 22 lijsten van 2 meter. Voor kaderlijsten en plinten meet je de omtrek min de breedte van de deuropeningen en reken je op 5% verlies.

2. Welke verstekbak en zaag kies je?

De verstekbak kies je op de hoogte van de lijst. De lijst moet volledig in de bak passen en tijdens het zagen stevig blijven liggen.

Lijst Verstekbak
Polystyreen lijsten tot ongeveer 10 cm Homestar-verstekbak (polystyreen, voor eenmalig gebruik)
Tot en met 8 cm NMC verstekbak Small
Tot en met 10 cm NMC verstekbak Large
Groter dan 10 cm, tot 18 cm NMC verstekbak Extra Large
Zeer grote lijsten, tot 28 cm Verstekbak Art Deco

[products=blog_verstekbak]

Twijfel je tussen twee maten? Lees dan ons advies over de keuze van een verstekbak.

De zaag kies je op het materiaal:

Materiaal Zaag
Polystyreen (EPS, XPS) Zaag met fijne vertanding
Polyurethaan en HDPS Zaag met gemiddelde vertanding, zoals de Polyurethaan/HDPS zaag

Verder heb je een kitpistool, fijn schuurpapier (korrel 150 of fijner), een vochtige spons, een plamuurmes of spatel en een smetlijn of laserwaterpas nodig. Voor het lijmen kies je tussen Adefix, Adefix Plus en Polymax High Tack Express; in stap 5 lees je welke wanneer.

3. Voorbereiden

  • Ondergrond: hechtbaar, schoon, droog, stofvrij, vetvrij en egaal. Zijn de muren behangen, controleer dan of het behang goed vastzit. Breng een primer aan op sterk absorberende ondergrond (bijvoorbeeld nieuw stucwerk), op hout en op metaal. Schuur gelakte oppervlakken. Op niet-absorberende ondergronden gebruik je Adefix Plus of Polymax High Tack Express.
  • Omstandigheden: laat de lijsten en de lijm 24 uur voor de montage op kamertemperatuur komen. Plaats niets op een natte ondergrond (verse pleister) en versnel het drogen niet met een warmeluchtkanon of ontvochtiger.
  • Hoogte markeren: bepaal de hoogte van de plafondlijst aan de wand en markeer die met een smetlijn of laserwaterpas.

4. Verstek zagen

  1. Houd de lijst tegen de muur en markeer de snede.
  2. Leg de lijst in de verstekbak: de bodem van de bak is het plafond, het verticale deel met de geleiders is de wand. Plaats de lijst met de zichtzijde naar boven (dus met de letters naar beneden). Heb je een eigen verstekbak zonder V-vorm, plaats de lijst dan zoals hij aan het plafond komt.
  3. Bepaal de hoek van de muur. Bij een hoek van 90° zaag je beide lijsten onder 45°. Is de hoek anders, meet hem dan met een winkelhaak en deel de waarde door twee; stel de geleider van de zaag daarop in. Voor een binnenhoek (een hoek die de kamer in wijst naar jou toe) en een buitenhoek (een hoek die de kamer in steekt) geldt dezelfde procedure. Voor de precieze positie van de lijst in de bak en de zaagrichting bij een linker- en rechterhoek verwijzen we naar de tekeningen in de handleidingen.
  4. Zaag de lijst in verstek met de juiste zaag.
  5. Rond de zaagkanten licht af met fijn schuurpapier (korrel 150 of fijner) en verwijder het zaagsel met een vochtige spons.

5. Lijmen en plaatsen

  1. Breng met een kitpistool flink wat lijm in een doorlopende lijn aan op beide te verlijmen oppervlakken.
  2. Plaats de lijst met een licht schuivende beweging in het lijmbed.
  3. Zorg dat de verstekken en voegen mooi effen zijn en dat de ene lijst niet over de andere uitsteekt.
  4. Laat tussen de lijsten een voeg van 3 mm en vul die met lijm. Welke lijm je daarvoor gebruikt, hangt af van de lijst:
Lijst Lijm voor de voeg
Wallstyl- en Arstyl-lijsten met een hoogte of uitsteek van 8 cm of meer Adefix Plus (stootvoegenlijm)
Wallstyl- en Arstyl-lijsten kleiner dan 8 cm, en Nomastyl-lijsten Adefix
Zware profielen en zeer grote rozetten Polymax High Tack Express, zo mogelijk met spijkers erbij
  1. Verwijder overtollige lijm direct. Bij Adefix kan dat met water zolang de lijm nog nat is; bij Adefix Plus ruim je voor het drogen op met terpentijn. Na het drogen kan het alleen mechanisch.

Het verschil tussen Adefix en Adefix Plus: Adefix is de montage- en afwerklijm (plamuurlijm): schuurbaar, overschilderbaar en voor binnengebruik. Adefix Plus is een witte, neutrale en blijvend elastische lijm op basis van hybride polymeren, voor binnengebruik en met een zeer snelle verharding. Je gebruikt hem voor de stootvoegen van de grotere profielen en voor specifieke toepassingen, zoals plinten in vochtige ruimtes. Adefix Plus kan niet worden geschuurd of geverfd en moet worden afgewerkt met gewone Adefix. Dat is dus altijd de lijm waarmee je de voegen afwerkt.

Lijmverbruik: op onze productpagina's rekenen we met ongeveer 7 tot 8 meter lijst per koker. Dat is een indicatie; het werkelijke verbruik hangt af van het profiel en van hoeveel lijm je aanbrengt. Met onze berekening lijmverbruik schat je het voor jouw kamer.

6. Voegen afwerken

  1. Werk de lijmnaad bij met Adefix en maak de voeg glad met een spatel of plamuurmes.
  2. Laat de voeg minimaal 6 uur drogen en schuur hem dan licht op met schuurpapier (korrel 150 of fijner). Schuur de primer niet weg.
  3. Werk de voegen bij het plafond en de muur en de verstekvoegen bij met Adefix en laat ze opnieuw 6 uur drogen.

7. Schilderen

Schilder de lijsten binnen vier weken na de montage. HDPS-plinten en polyurethaan lijsten met een witte primer worden dan één geheel met de verf; de primer zelf is niet kleurvast. Polystyreen lijsten schilder je met acrylverf zonder oplosmiddelen. Bij lijsten van extra hard polymeer en van polyurethaan kun je elk type verf gebruiken, maar doe eerst een proef.

Veelgemaakte fouten bij het plaatsen van plafondlijsten

  • De lijst ligt verkeerd om in de verstekbak. Denk eraan: de bodem van de bak is het plafond, het verticale deel is de wand.
  • Je gebruikt een zaag met een te grove vertanding voor het materiaal van de lijst.
  • Je houdt geen rekening met een muurhoek die niet 90° is.
  • De lijsten en de lijm komen niet eerst 24 uur op kamertemperatuur.
  • Je plaatst de lijst op een natte ondergrond of versnelt het drogen met warmte.
  • Je verwijdert overtollige lijm te laat: na het drogen kan dat alleen nog mechanisch.
  • Je schuurt of schildert Adefix Plus. Dat kan niet; werk die voeg af met gewone Adefix.
  • Je schuurt de voeg te hard en schuurt daarbij de primer weg.
  • Je schildert pas na meer dan vier weken.

Ons advies

Plafondlijsten plaatsen is goed te doen als je rustig voorbereidt: controleer de ondergrond, kies de verstekbak op de hoogte van de lijst, en vul de voeg met de lijm die bij de lijst past. Twijfel je over de juiste lijst, verstekbak of lijm? Zet de afmetingen van de lijst op een rij en neem contact met ons op; dan denken we mee.

Op onze pagina Handleidingen staan de PDF-handleidingen van de fabrikant met tekeningen.

Bekijk alle plafondlijsten

Veelgestelde vragen over plafondlijsten plaatsen

Welke verstekbak heb ik nodig?

Dat hangt af van de hoogte van de lijst: Small tot en met 8 cm, Large tot en met 10 cm, Extra Large voor lijsten groter dan 10 cm en Art Deco voor hele grote lijsten tot 28 cm.

Welke lijm gebruik ik voor plafondlijsten?

Voor het plaatsen en de voegen kun je Adefix gebruiken. Bij Wallstyl- en Arstyl-lijsten van 8 cm hoogte of uitsteek of meer vul je de voeg met Adefix Plus. Op een niet-absorberende ondergrond gebruik je Adefix Plus of Polymax High Tack Express.

Hoe lang moet ik wachten tussen de stappen?

Na het gladmaken van de voeg minimaal 6 uur drogen, dan licht schuren en bijwerken, en weer 6 uur drogen. Schilder binnen vier weken na de montage.

Kan ik plafondlijsten op behang plakken?

NMC noemt behang als geschikte ondergrond, mits het goed vastzit en de ondergrond hechtbaar, schoon, droog, stofvrij, vetvrij en egaal is. Controleer dus eerst of het behang goed vastzit.

Waar vind ik de volledige handleidingen?

Op onze pagina Handleidingen staan PDF-handleidingen voor onder andere plafondlijsten, wandlijsten, vloerplinten en rozetten, en een korte handleiding voor het verstekzagen.


Reacties (0)

There are no comments yet, be the first one to comment
Kies uw taal
Kies uw valuta
€

Mijn account

Wachtwoord vergeten?

Recent toegevoegd

0
Vergelijk
Start vergelijking

Laat een reactie achter

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd.

Dit artikel is toegevoegd aan uw winkel wagen!